KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13027049
nr 1302 7049
Carl Kaldén
(1877-1963), Sverige
Oljemålning, Utsikt mot Waldemarsudde. Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 45x54 cm
Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk målare och konsthantverkare.
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 20 januari 2020
kl 20:05:39
16/1 10:43:02
20 jan
Stockholm
Läs mer om Stockholm
Carl Kaldén
Läs mer om Carl Kaldén